Hawk-Eye – system, który zmienił oblicze sportu

Na czym polega system Hawk-Eye?

Hawk-Eye, nazywany również Challengem czy Sokolim Okiem pełni elektroniczny system, który weryfikuje i pozwala rozstrzygać kontrowersyjne punkty, wymiany, sytuacje, jakie zachodzą w trakcie rozgrywki sportowej. Tenis czerpie korzyści z tego systemu już od ponad 10 lat, kiedy to pierwszy raz zastosowano tą technologię w 2006 r. w Pucharze Hopmana. Dziś jest on używany także w innych dyscyplinach sportowych takich jak: piłka nożna, badminton, siatkówka czy krykiet.

W krótszym, pierwotnym rozumieniu, Hawk-Eye polega na symulacji sytuacji, jaka miała miejsce wcześniej na boisku, wyznaczając trajektorię np. piłki i jej miejsce styku z podłożem. W zależności co zamierzamy zweryfikować, czy to będzie analiza strzelenia bramki w piłce nożnej, czy próba ustalenia zagrania, wykrzykniętego na początku jako autowego w tenisie, każda ta kontrowersyjna sytuacja może być rozstrzygnięta przez właśnie system Sokolego Oka.

A jak to wygląda w praktyce? Przykładowo w tenisie gracze w toku rozgrywki mają przydzieloną konkretną liczbę szans skorzystania z Challenge’u. Może ich użyć w zasadzie w każdej sytuacji, w której nie zgadza się z decyzją sędziego – głównego czy liniowych. Co ważne, jeśli gracz się myli, traci każdorazowo jedną szansę na weryfikację, dzięki czemu też nie dochodzi do nagminnego sprawdzania każdej wzbudzającej wątpliwości zagrywki. W ten sposób dochodzi do sedna sprawy, w której od lat święta decyzja sędziego może być podważona i to w postaci nieomylnego dowodu. Czyżby technologia w sporcie była doskonałym rozwiązaniem?

Przykład Sokolego Oka, jako ingerencji w przebieg sportowych rywalizacji.

Hawk-Eye – system, który zmienił oblicze sportu

Wielokrotnie można było doświadczyć i usłyszeć o kontrowersyjnych sytuacjach, w których sędziowie podjęli inną decyzję, niż zdecydowana większość osób by uznała. Do czasu się mówiło, że takie rozstrzygnięcia to jest sama kwintesencja sportu, ale prawdą jest, że mogło tym samym dochodzić do uchybień i niesprawiedliwości. Trzeba pamiętać, że osoby arbitrów są także ludźmi i mogą mylnie ocenić sytuację, dlatego też wsparcie ze strony nowoczesnej technologii należy uznać za wyraźny skok w rozwoju sportu. Warto pod tym względem zaznaczyć, że w przypadku tenisa, takie rozwiązanie jak Hawk-Eye daje też inne zaawansowane sposoby analizy rozgrywki. Do nich należą statystyki i przeróżne wyliczenia np. procentowa liczba uderzeń z głębi kortu lub w konkretne karo serwisowe. Inne zastosowanie tego systemu, pozwoli wyliczyć ile dany zawodnik przebiegł w ciągu całego spotkania. Taki zasób informacji przyda się zarówno trenerom, zawodnikom, a także ekspertom i widzom do przeprowadzania analiz i końcowych wniosków – co było powodem porażki.

Warto się przyjrzeć bliżej i obserwować, jak technologia zmienia przebieg spotkań. Na przykładzie Sokolego Oka można śmiało stwierdzić, że innowacyjne systemy, mogą być doskonałym rozwiązaniem, pomocnym przy przebiegu wydarzeń sportowych, w trakcie których będą zadowoleni zarówno zawodnicy, jak i kibice.