Lek, wyrób medyczny czy suplementy diety, co je różni.

Polacy znajdują się w grupie narodów, które najczęściej stosują wszelkie suplementy, leki i inne medyczne wybory. Niektórzy twierdzą, że można się leczyć wszystkimi medykamentami i wcale nie są szkodliwe dla zdrowia. Inni mówią, że nie zawsze można bazować tylko na suplementach, bo potrafią wyrządzić spustoszenie organizmu. Kto ma rację?

Suplementy diety

Już z samej nazwy wiemy, że stanowi on pewne uzupełnienie diety. Wszystkie specyfiki zawierają substancje odżywcze potrzebne na co dzień. Zwykle występują w formie tabletek, kapsułek, proszku lub płynie. Można dostać je w aptekach lub drogeriach. Ważne, by pamiętać, że nie są to leki. Nie wyleczymy nim chorób i są przeznaczone dla osób zdrowych. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy są bezpieczne. By mogły być dopuszczone do sprzedaży trzeba najpierw uzyskać zgodę Głównego Inspektora Sanitarnego. Do spożycia suplementu diety nie trzeba konkretnych wskazań. Nie są poddane ciągłej kontroli, a na opakowaniu musi być napis: suplement diety. Są to zwykle witaminy, minerały, probiotyki czy błonnik.

 

Działania niepożądane? I tak i nie. Wszystko trzeba przyjmować w granicy rozsądku. Jeżeli przesadzimy z witaminami i minerałami możemy odczuwać skutki uboczne. Kiedy podejmiesz decyzję o przyjmowaniu jakiś produktów, warto kontrolnie wykonywać badania przed jak, w trakcie jak i po suplementacji. Zanim sięgniesz po przeróżne produkty warto zasięgnąć opinii fachowca.

Lek

Lekiem nazywamy substancję, która posiada właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Podajemy go w celu przywrócenia i poprawienia funkcji fizjologicznych organizmu. Są wydawane na receptę, czyli z polecenia lekarza lub te wydawane bez recepty.

Leku nie można wprowadzić ot tak na rynek. Procedura jest bardzo skomplikowana. Oprócz dokumentacji i testów potrzebne jest zezwolenie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Organem kontrolnym jest Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna. W razie nieprawidłowości wycofuje preparat z obiegu. W opakowaniu musi znaleźć się informacja dotycząca wskazań, dawkowania, przeciwwskazań, stukach ubocznych i wszelkie inne ostrzeżenia.

Leków na receptę nie można reklamować. Są przepisywane tylko i wyłącznie w celach leczniczych przez lekarza po rozpoznaniu choroby. Wszystkie produkty lecznicze wydawane bez recepty można reklamować w telewizji i radiu. Takiego rodzaju produkt rozpoznasz po charakterystycznej klauzurze „Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.

Wyrób medyczny

Wyrobem medycznym jest nie tylko substancja ale także narzędzia i przyrządy, które służą do monitorowania, diagnozowania, leczenia i innych zabiegów. Chodzi o takie przedmioty, którymi można pomóc człowiekowi, a jest to nieosiągalne za pomocą środków farmakologicznych.

Do takich wyrobów możemy zaliczyć chociażby plastry i opatrunki. Wprowadzenie ich na rynek jest dosyć łatwe, o bezpieczeństwo i skuteczność, podobnie jak w przypadku leków dba Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Każdy wyrób medyczny ma znak CE na etykiecie.

Teraz już wiesz czym różnią się od siebie wyroby medyczne, leki i suplementy. Z żadnymi nie  należy przesadzać ani ich nadużywać. Zanim zdecydujesz się na zażycie leku skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiednie dla problemu rozwiązanie. Pamiętaj, by dbając o zdrowie robić to z głową.