Medycyna Wschodu – na czym polega Ajurweda?

Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy medycyny alternatywnej. Zły wpływ popularnych antybiotyków, coraz większa ilość przepisywanych tabletek, stres i zła dieta sprawiają, że odchodzimy od nowoczesnej medycyny Zachodu i kierujemy się ku Wschodnim naukom. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się przede wszystkim hinduska Ajurweda.

Na czym polega?

Choć już sama nazwa wydaje się wyjątkowo skomplikowana, główna idea ukryta za ciągiem sylab jest dość prosta. Ajurweda to w dosłownym tłumaczeniu nauka o życiu. Lekarz dąży przede wszystkim do przywróceniu naszemu organizmowi stanu pierwotnej harmonii lub w przypadku osób zdrowych – utrzymanie jej. Szybkie tempo życia, stres, zła dieta oraz silne natężenie emocji sprawiają, że coraz częściej chorujemy, a na nasze schorzenia nie pomagają znane nam lekarstwa. Ajurweda proponuje więc podejście holistyczne, które skupia się przede wszystkim na utrzymaniu równowagi.

Słowo-klucz: życie

Ajurweda życie traktuje nie jedynie jako okres, w którym jesteśmy zdrowi bądź chorzy, ale jako całą filozofię. Skupia się na jedzeniu, odpoczynku, pracy, postępowaniu. Udzielając wskazówek dotyczących poszczególnych aspektów egzystencji, daje swoisty przepis na życie w harmonii i szczęściu. Już samo życie według Ajurwedy składa się z połączenia czterech głównych elementów: ciało, dusza, zmysły i umysł wspólnie podtrzymują naszą siłę życiową. Dlatego podejmując leczenie, nasz ajurwedyjski lekarz nie skupi się jedynie na symptomach ciała, ale na całej istocie.

Jak wygląda leczenie?

W przypadku leczenia, kluczem do postawienia trafnej diagnozy jest przede wszystkim rozmowa. Lekarz Ajurwedy do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, wypytując go o różne aspekty życia. Poprzez uzyskanie jak największej ilości informacji, próbuje postawić diagnozę. Pytania nie dotyczą wyłącznie naszego odżywiania czy trybu życia, ale również zmartwień, kwestii psychologicznych, wyznawanych wartości, czy zainteresowań.

Podstawą badania jest przede wszystkim czytanie pulsu, który stanowi źródło wiedzy o wielu schorzeniach. Samo leczenie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, jednak wyzdrowienie nie jest zależne wyłącznie od lekarza. W tym przypadku to głównie chory musi być zaangażowany w proces leczenia.

W Ajurwedzie ogromną rolę odgrywa przede wszystkim oczyszczenie organizmu. Zazwyczaj stosowane są różnego rodzaju olejki, które ze względu na szybkie wchłanianie mogą przynieść ulgę, oraz tradycyjne przyprawy czy mieszanki ziół. Drugi aspekt jest silnie powiązany z dietą, na którą Ajurweda zwraca szczególną uwagę. Lekarz pomoże Ci oczyścić Twój jadłospis po to, by usunąć z niego niezdrowe substancje. W zależności od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, często stosuje się również inhalacje, a nawet lewatywy czy inne sposoby bezpośredniego oczyszczania naszego ciała.

Ajurweda to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie, jednak o jego skuteczności decyduje przede wszystkim doświadczony lekarz, który zagwarantuje Ci indywidualne podejście oraz dobrze skonstruowany plan leczenia. Pamiętaj o tym, gdy zechcesz rozpocząć duchowe oczyszczanie i osiągnąć harmonię w swoim życiu!