Nowoczesne ogrodnictwo i narzędzia, które warto mieć w ogrodzie

Uprawy na balkonach, zielone dachy czy po prostu pojedyncze rośliny w doniczkach to zaledwie kilka propozycji dla mieszczuchów, którzy pragną założyć własny ogród w mieście. Miejskie ogrodnictwo to moda, za którą warto podążać. Jednakże, aby móc zadbać o taki niewielki ogródek niezbędne będą chociażby podstawowe narzędzia ogrodnicze.

Praca w ogrodzie może być wyczerpujące bez względu na to, czy do Twoich ogrodowych obowiązków należy podlewanie i pielęgnacja roślin na balkonie, czy koszenie dużego trawnika, przycinanie krzewów i drzew, a także wiele innych obowiązków. Warto zaopatrzyć się w niektóre narzędzia, które z pewnością ułatwią Ci pielęgnacje własnego kawałka zieleni.

Odzież ochronna i inne akcesoria

Rękawiczki ochronne to podstawa. Zanim przystąpisz do prac ogrodowych, wybierz dla siebie rękawice ogrodowe. Na rynku znajdziesz bardzo szeroki asortyment rękawic, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Przeanalizuj własne potrzeby i dopasuj do nich ogrodowe rękawice. Są one najważniejszym akcesorium ogrodowym, ponieważ zapewniają ochronę przed skaleczeniami i zabrudzeniami. Są bardzo przydatne zarówno podczas podstawowej pielęgnacji ogrodu, jak i w trakcie przesadzania roślin i pielenia. Jeśli szukasz nieco wytrzymalszych rękawic, które sprawdzają się np. podczas przycinania gałęzi, to zdecyduj się na te ze wzmocnieniami na palcach. Dobrze dobrane rękawice nie powinny w żaden sposób ograniczać Twoich ruchów i umożliwiać wykonywanie prac ogrodowych. Natomiast jeśli poszukujesz nowoczesnych gadżetów ogrodowych, to z pewnością zainteresują Cię rękawice ze specjalnymi nakładkami na palce, które mogą zastąpić łopatki oraz grabie.

Inne przydatne gadżety ogrodnicze

W ogrodzie dużo prac wykonuje się na kolanach i to bez względu na to, czy pracuje się w ogromnym ogrodzie na wsi, czy na balkonie w centrum dużego miasta, dlatego warto zastanowić się nad zakupem specjalnej podkładki pod kolana lub specjalnego niskiego krzesełka na kółkach. Równie dobre mogą okazać się nakolanniki, które skutecznie ochronią też ubrania przed zabrudzeniami. Pielęgnującym niewielkie balkonowe ogrody z pewnością przydadzą się zestawy niewielkich i poręcznych narzędzi, takich jak łopatka, szufelka czy grabki. Potrzebne mogą się też okazać mniejsze wersje klasycznej motyki czy wideł. Nie uszkodzą one łodyg i korzeni Twoich roślin.

Jeśli należysz do zwolenników wykorzystywania nowoczesnych technologii w ogrodnictwie, to Twoją uwagę powinny przykuć donice z systemem nawadniającym. Te nowoczesne gadżety zrewolucjonizowały ogrodnictwo! W takie donicy woda jest magazynowana na spodzie doniczki, skąd dostaje się do jej wnętrza dzięki kanalikom wlewowym. Decydując się na taką nowoczesną donicę, możesz bez obaw wyjechać na dłuższy urlop i nie martwić się o pozostawione rośliny. W zależności od rodzaju i wielkości donicy posadzona w niej roślina może nawadniać się samodzielnie przez około dwa tygodnie. W przypadku większych donic czas ten można wydłużyć nawet o kolejne kilka tygodni. Donice z nowoczesnymi systemami nawadniającymi są ponadto zaopatrzone w mierniki poziomu wody, dzięki któremu zawsze wiadomo, kiedy należy uzupełnić wodę w doniczce.