Zakładanie ogrodu – jaka się przygotować do tego przedsięwzięcia?

Ogród, który może z powodzeniem stanowić przedłużenie salonu, to miejsce służące do regeneracji utraconych po ciężkim dniu sił. Jest szczególnie doceniany przez wszystkich tych, którzy nie znajdują zbyt dużo czasu na odpoczynek. Obszerny i funkcjonalny ogród to marzenie wielu osób, czujących potrzebę obcowania z naturą. Posiadanie własnego, a do tego dobrze zaaranżowanego ogrodu, daje wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu.

Zakładanie ogrodów to jedno z najprzyjemniejszych zajęć, którymi mogą zainteresować się wielbiciele zieleni. Jednakże nieliczni mogą pozwolić sobie na zrobienie tego osobiście, głównie przez brak czasu. Aby móc cieszyć się z odpoczynku we własnym ogrodowym salonie warto zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy, która zajmuje się zakładaniem ogrodów. Mieszkańcy dużych miast często decydują się na zaaranżowanie własnej zielonej przestrzeni bez względu na to, czy mają do dyspozycji niewielki balkon, taras, dach czy przestronny ogród.

Ogród przy domu

Zakładanie ogrodu – jaka się przygotować do tego przedsięwzięcia

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem zakładania ogrodów?

Ogród stanowi bardzo ważny element otoczenia domu, który świadczy o estetycznych upodobaniach jego mieszkańców. To właśnie ogród najczęściej zaprasza gości na teren posesji. Jego wygląd może mieć ogromny wpływ na ogólne postrzeganie przestrzeni, na której znajduje się Twój dom. Wielkość ogrodu nierozerwalnie łączy się z wygodą jego użytkowania. Nie da się ukryć, że najwięcej aranżacyjnych możliwości daje duża powierzchnia, ale większość specjalistów architektury krajobrazu chętnie podejmują się wyzwania, projektując i zakładając nawet najmniejsze ogrody. Przed zakładaniem ogrodów musisz przede wszystkim sprecyzować swoje oczekiwania co do aranżowanej przestrzeni. Decydując się na usługi pracowni architektury krajobrazu, możesz liczyć na konsultację. Architekt krajobrazu z pewnością pomoże podjąć Ci właściwą decyzję zarówno w sprawie roślin, jak i odpowiedniego oświetlenia, systemu nawadniającego, posadzki oraz wielu innych ważnych elementów funkcjonalnego ogrodu.

Z pasją do zielonych przestrzeni

Przedsięwzięcie, którego rezultatem ma być nowo powstały ogród, zazwyczaj składa się z kilku etapów. Pierwszym jest przygotowanie projektu, który możesz opracować samodzielnie, jeśli posiadasz takie zdolności, albo zlecić to zadanie architektowi krajobrazu. Profesjonalista z pewnością zwróci uwagę na to, które rośliny najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie, dzięki czemu najpewniej unikniesz ryzyka ponownego zasadzania roślin, które nie poradzą sobie w warunkach, jakie w nim panują. Kolejnym etapem jest odpowiednie przygotowanie terenu zarówno pod budowę ścieżek czy chodników, jak i pod rośliny, które będą w nim rosły. Po zakończeniu tego etapu można sprawnie przejść do budowania architektury ogrodowej, czyli wznoszenia altany, budowania skalniaków, oczek wodnych, źródełek czy murków oporowych, które służą do stabilizowania skarp, ale mogą też z łatwością posłużyć do zdynamizowania przestrzeni ogrodu. Na koniec pozostaje ułożyć instalację elektryczną oraz nawierzchnię na całym terenie, po czym można przejść do sadzenia roślin.

Przestrzeń ogrodu, tak jak i domu należy dokładnie zaprojektować, ze wszystkimi składającymi się na nią szczegółami. Każdej części ogrodu można wyznaczyć bowiem konkretny cel, przeznaczenie, wedle którego będzie dalej konstruowane otoczenie. Zarówno szkice, szczegółowy plan, czy informacje o ukształtowaniu terenu oraz wiedza o tym, jak można zagospodarować przestrzeń ogrodu, powinny być poparte doświadczeniem, które posiadają prawdziwi specjaliści od architektury krajobrazu.

Ogród

Zakładanie ogrodu – jaka się przygotować do tego przedsięwzięcia