Do lasu z dzieckiem. Jak przygotować się na taką wyprawę?
W dzisiejszych czasach przebywanie z dzieckiem na zewnątrz na świeżym powietrzu to nie tylko wykorzystywanie promieni słonecznych do syntezy witaminy D, to też świadome zmniejszanie ryzyka na pojawienie się krótkowzroczności u dziecka. Według australijskich naukowców przebywanie na łonie natury co najmniej 5 minut dziennie znacznie wpływa na zmniejszenie ryzyka pojawienia się u naszego dziecka problemów ze wzrokiem.
Jednakże wyjście z dzieckiem na łono natury do lasu to nadal dla większości rodziców i opiekunów nie lada wyzwane, ponieważ nie wiedzą, jak dokładnie przygotować się na taką wyprawę, choćby miała trwać zaledwie piętnaście minut. Rodzice słusznie boją się kleszczy, ponieważ poprzez ich ukąszenie, do ciała człowieka mogą przenieść się bakterie, należące do krętków z rodziny Borelia, które wywołują chorobę odkleszczową, zwaną Boreliozą. Ryzyko ugryzienia przez kleszcze w lesie istnieje, co jeszcze nie oznacza, że rodzice powinni zrezygnować z leśnych wycieczek. Jak ubrać dziecko do lasu, żeby uchronić je przez kleszczami?
Odzież ochronna
Dziecko do lasu powinno być ubrane w odzież, która zabezpieczałaby największe obszary jego ciała, ale jednocześnie nie krępowała ruchów. Dziecko, które wybiera się z rodzicami na wycieczkę do lasu, powinno być ubrane w porządne, nieprzemakalne i wysokie buty, spodnie albo ogrodniczki, kurtę z ciasnymi mankietami oraz czapkę. Dobrze, żeby ubrania były w jasnym kolorze – pozwoli to rodzicom sprawnie odszukać dziecko między drzewami i trawami w lesie oraz szybciej zauważyć, że na jego ciele znajduje się nieproszony owad. Dla zapewnienia dodatkowej ochrony warto spryskać ubranie dziecka środkiem odstraszającym kleszcze i inne tego typu gryzonie. Również rodzice i opiekunowie powinni zadbać o odpowiednią ochronę, bo ugryzienia kleszcza są równie niebezpieczne dla dzieci i dla dorosłych. Po powrocie z leśnej wycieczki pamiętaj, żeby jak najszybciej rozebrać dziecko i dokładnie sprawdzić, czy nie zostało nigdzie ugryzione. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, takie jak włosy, pachy, pachwiny, pępek oraz za uszami.
Animacja czasu wolnego
Sporządzając plan aktywności swojej pociechy w lesie uwzględnij przede wszystkim wpływ chromoterapii na dziecko. Chromoterapia to nic innego, jak terapia kolorem, którą warto wykorzystać przy okazji leśnej wyprawy. Na spacer po lesie koniecznie weź ze sobą przewodniki po lesie dla dzieci, w których Twoja pociecha będzie mogła samodzielnie odnaleźć nazwy gatunków drzew, które będą Was otaczały. Jeśli spacer będziecie odbywać jesienią, to przygotuj też pojemniki na kasztany i żołędzie, które dziecko będzie mogło pozbierać podczas spaceru. Z owoców kasztanowca i dębu, jakimi są kasztany i żołędzie, będziecie mogli wspólnie w domu wykonać różne ciekawe figurki.
Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, ale w lesie powietrze jest autentycznie mniej zanieczyszczone niż na terenach zabudowanych. W lesie powietrze jest mikrobiologicznie czystsze, ponieważ nie są w nim obecne wydmuchiwane przez ludzi mikroby. Rośliny, żyjące w lasach stale filtrują powietrze z obecnych w lesie zanieczyszczeń, dlatego to właśnie w lesie w pełni dotlenisz swój organizm i się zrelaksujesz, tym samym zyskasz nową energię do pracy czy nauki.