Europa Wschodnia zapomniany kierunek

Europa Wschodnia to fantastyczne miejsce do podróżowania, które jest zazwyczaj niedoceniane przez turystów, a mowa tutaj o państwach, takich jak Ukraina, Rosja i Białoruś, ale też Rumunia czy Bułgaria. Większość Polaków, którzy planują urlop już na samym początku, popełniają błąd i przeznaczają co najmniej czterocyfrowe sumy na wakacje w arabskich krajach w sezonie letnim, zamiast zdecydować się na pełną niezapomnianych wrażeń wycieczkę po krajach Europy Wschodniej.

Plansza z mapą Europy

Wschód zapomniany kierunek

Lwów – blisko polsko-ukraińskiej granicy

Jest to jedno z najczęściej polecanych miast w sąsiadującej z Polską Ukrainie. Lwów położony jest na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, gdzie znajdują się węzły lotnicze, kolejowe i drogowe. Z tego względu, że miasto położone jest w odległości zaledwie 70 kilometrów od granicy, osoby mieszkające w województwie lubelskim czy podkarpackim mogą dojechać do Lwowa samochodem. Sprzyjają temu dobrze rozplanowane drogi. Mieszkańcy Warszawy czy Poznania mogą do Lwowa dotrzeć samolotem lub pociągiem, chociaż i w tym wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby drogę pokonać autem. Będąc we Lwowie, warto wybrać się na spacer po rynku oraz wzdłuż Prospektu Wolności. Wielbicielom architektury poleca się w szczególności odwiedzić kościoły bernardynów i dominikanów, których w samym Lwowie jest kilka. Aby podziwiać panoramę miasta, należy wejść na wzgórze Wysoki Zamek, na którym wzniesiono piękny zamek stylu gotyckim. Miłośnikom sztuki z pewnością spodobają się przepiękne mozaiki autorstwa Józefa Mehoffera w katedrze Ormiańskiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wilno – stolica drugiej ojczyzny Mickiewicza

Wilno to piękne miasto europejskie, które kojarzyć można przede wszystkim z zabytkami sakralnymi. W stolicy Litwy znajduje się ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, w tym najpopularniejsze sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, około 20 cerkwi oraz świątyń, wzniesionych przez wyznawców innych religii. Będąc w Wilnie z pewnością warto odwiedzić Górę Giedymina, z której roztacza się piękny widok na całe miasto. Wieża Giedymina, która znajduje się na szczycie góry, pełni funkcję muzeum oraz platformy widokowej. Do Wilna, podobnie jak do Lwowa, można dojechać z powodzeniem samochodem, autobusem lub pociągiem, ponieważ w mieście znajdują się liczne węzły komunikacyjne. W Wilnie warto spróbować specjałów kuchni litewskiej, takich jak cepeliny, najlepiej na stołówce, mieszczącej się na terenie założonego przez Stefana Batorego Uniwersytetu Wileńskiego.

Mapa Europy

Wschód zapomniany kierunek

Tajemnice Transylwanii

To bodaj najciekawsza i najczęściej odwiedzana część Rumunii. Siedmiogród, bo tak brzmi oficjalna nazwa historycznej krainy, jaką jest Transylwania. To pełne tajemniczości oraz architektonicznych zabytków wciśnięte w łuk Karpat miejsce pełne jest nawiązań do mitów i legend, opowiadających o zamieszkującym te okolice Wład Palownik, który stanowił inspirację dla postaci książkowego i filmowego Drakuli. Postać ta stała się symbolem popkultury, która niezmiennie ściąga do Rumunii ciekawskich turystów z całego świata. Do Rumunii można dojechać najwygodniej samochodem i autobusem. Niestety nie ma bezpośredniego połączenia pociągiem – trzeba przesiąść się w Wiedniu, ale na terenie kraju jest bardzo dobra sieć połączeń kolejowych. Do Rumunii można również dotrzeć statkiem, żeglując na Dunaju statkiem wycieczkowym.