Europa Wschodnia zapomniany kierunek
Europa Wschodnia to fantastyczne miejsce do podróżowania, które jest zazwyczaj niedoceniane przez turystów, a mowa tutaj o państwach, takich jak Ukraina, Rosja i Białoruś, ale też Rumunia czy Bułgaria. Większość Polaków, którzy planują urlop już na samym początku, popełniają błąd i przeznaczają co najmniej czterocyfrowe sumy na wakacje w arabskich krajach w sezonie letnim, zamiast zdecydować się na pełną niezapomnianych wrażeń wycieczkę po krajach Europy Wschodniej.

Wschód zapomniany kierunek
Lwów – blisko polsko-ukraińskiej granicy
Jest to jedno z najczęściej polecanych miast w sąsiadującej z Polską Ukrainie. Lwów położony jest na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, gdzie znajdują się węzły lotnicze, kolejowe i drogowe. Z tego względu, że miasto położone jest w odległości zaledwie 70 kilometrów od granicy, osoby mieszkające w województwie lubelskim czy podkarpackim mogą dojechać do Lwowa samochodem. Sprzyjają temu dobrze rozplanowane drogi. Mieszkańcy Warszawy czy Poznania mogą do Lwowa dotrzeć samolotem lub pociągiem, chociaż i w tym wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby drogę pokonać autem. Będąc we Lwowie, warto wybrać się na spacer po rynku oraz wzdłuż Prospektu Wolności. Wielbicielom architektury poleca się w szczególności odwiedzić kościoły bernardynów i dominikanów, których w samym Lwowie jest kilka. Aby podziwiać panoramę miasta, należy wejść na wzgórze Wysoki Zamek, na którym wzniesiono piękny zamek stylu gotyckim. Miłośnikom sztuki z pewnością spodobają się przepiękne mozaiki autorstwa Józefa Mehoffera w katedrze Ormiańskiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Wilno – stolica drugiej ojczyzny Mickiewicza
Wilno to piękne miasto europejskie, które kojarzyć można przede wszystkim z zabytkami sakralnymi. W stolicy Litwy znajduje się ponad 40 kościołów rzymskokatolickich, w tym najpopularniejsze sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, około 20 cerkwi oraz świątyń, wzniesionych przez wyznawców innych religii. Będąc w Wilnie z pewnością warto odwiedzić Górę Giedymina, z której roztacza się piękny widok na całe miasto. Wieża Giedymina, która znajduje się na szczycie góry, pełni funkcję muzeum oraz platformy widokowej. Do Wilna, podobnie jak do Lwowa, można dojechać z powodzeniem samochodem, autobusem lub pociągiem, ponieważ w mieście znajdują się liczne węzły komunikacyjne. W Wilnie warto spróbować specjałów kuchni litewskiej, takich jak cepeliny, najlepiej na stołówce, mieszczącej się na terenie założonego przez Stefana Batorego Uniwersytetu Wileńskiego.

Wschód zapomniany kierunek
Tajemnice Transylwanii
To bodaj najciekawsza i najczęściej odwiedzana część Rumunii. Siedmiogród, bo tak brzmi oficjalna nazwa historycznej krainy, jaką jest Transylwania. To pełne tajemniczości oraz architektonicznych zabytków wciśnięte w łuk Karpat miejsce pełne jest nawiązań do mitów i legend, opowiadających o zamieszkującym te okolice Wład Palownik, który stanowił inspirację dla postaci książkowego i filmowego Drakuli. Postać ta stała się symbolem popkultury, która niezmiennie ściąga do Rumunii ciekawskich turystów z całego świata. Do Rumunii można dojechać najwygodniej samochodem i autobusem. Niestety nie ma bezpośredniego połączenia pociągiem – trzeba przesiąść się w Wiedniu, ale na terenie kraju jest bardzo dobra sieć połączeń kolejowych. Do Rumunii można również dotrzeć statkiem, żeglując na Dunaju statkiem wycieczkowym.