Jak zaktywizować młodzież? Kondycja dziecka w dobie komputeryzacji.

Współczesne realia, jakie mamy w Polsce i za granicą, sprawiają, że ludzie są coraz bardziej uzależnieni od telefonów, komputerów i ciągłego przebywania w sieci. Coraz nowocześniejsze rozwiązania w zakresie technologii są też pożywką dla dzieci i młodzieży, które tym bardziej są podatne na działanie. W wyniku czego rozrywki, zabawy znane rodzicom z dzieciństwa, u swych podopiecznych ulegają one zapomnieniu, bądź też nie wiedzą o ich istnieniu. Będąc użytkownikiem smartfonów czy komputerów zamykają się coraz bardziej na świat zewnętrzny, nie dostrzegając tak wielu atutów, jakie może przynieść im sport czy inne formy zabaw. Pojawia się więc zasadnicze pytanie, jak zaktywizować dzieci i młodzież, w czasach kiedy mają one stały kontakt ze scyfryzowanym światem?

Plac zabaw

Dziecko w dobie komputeryzacji

Sposoby na zmotywowanie dzieci do podjęcia aktywności fizycznej

Symptomy braku zaangażowania u dzieci widzą nie tylko ich rodzice, ale także wychowa

wcy czy nauczyciele, w tym opiekunowie wychowania fizycznego. W Warszawie i okolic, przed kilku laty przeprowadzane były populacyjne badania kondycji podopiecznych. Według nich zatrważająco spada ich siła w rękach, a także w innych kończynach. Same deklaracje dzieci, świadczą o tym, że zamiast podjęcia się wysiłku i większego ruchu na świeżym powietrzu, wybierają one zdecydowanie przesiadywanie przy samym komputerze.

Czynników, które demotywują dzieci, jest wiele. Lenistwo, nieraz brak higieny, wstyd, jest tego wiele. W szkole czy na basenie właśnie tego rodzaju powodu sprawiają, że młodzież nie podejmuje się odrobiny więcej wysiłku fizycznego. Niestety jednym z powodów, który doprowadza do większego uzależnienia dzieci od sprzętu komputerowego i telefonu jest zbyt małe zaangażowanie rodziców. Drobna uwaga nieraz nie wystarczy, co w wyniku czego często przekłada się na zbyt dużą frustrację opiekunów i ich poczucie bezradności. Prawdą jest to, że nie konsekwentnie podchodzą do problemu, starając się z dzieckiem ustalić pewne zasady czy granice. Nawiązanie samej bliskiej relacji, próba zrozumienia tego, na czym podopiecznemu tak naprawdę zależy, podczas użytkowania ze sprzętu elektronicznego – to są kroki, które powinien podjąć rodzic względem uzależnionego, bądź uwielbiającego po prostu granie dziecka.

Zabawa z dynią

Zaaktywizować młodzież

Zainteresowanie się losem wychowanka i wykazanie troski, będzie stanowiło pierwszy właściwy krok w kierunku lepszej aktywności dziecka. W celu potrzebna będzie jednak duża inicjatywa ze strony dorosłych, która mogłaby zwięźle połączyć, to co lubią, ze sportem, podróżą czy zabawą eventową – ważne by dziecko widziało w tym wszystkim sens, atrakcje.
Wraz z podejmowaniem się regularnej rozmowy z własnym podopiecznym, zadbacie nie tylko o ich aktywność, ale również o głębsze, lepsze relacje pomiędzy Wami.