Jak zintegrować pracowników firmy?

Każdy pracodawca zdaje sobie sprawę, jak ogromną wartość ma efektywnie pracujący zespół. Nie dziwne, że coraz chętniej decydują się na organizowanie spotkań, mających na celu integracje pracowników. Jak zaplanować takie wydarzenie i dlaczego w ogóle ich organizacja jest taka ważna?

Integracja w firmie to nic innego jak przejaw tzw. team buildingu, którego nadrzędnym celem jest, by członkowie zespołu wzajemnie poznali swoje mocne i słabe strony, aby poznali się nawzajem i zdefiniowali swoje role w zespole. Podczas spotkań integracyjnych członkowie zespołu uczą się współpracy.

4 osoby trzymające się za ramiona

Integracja pracowników

Sposoby na firmową integrację

Sposobów na integracje pracowników w firmie jest wiele i mogą one przybierać różne formy, ale z pewnością najpopularniejszymi są wyjazdy integracyjne. Takie wyjazdy trwają zazwyczaj 2-3 dni. Podczas wycieczki pracownicy zespołu mają okazję się bliżej poznać i odpocząć od zawodowych obowiązków. Obecnie wyjazdy integracyjne organizowane są równie często w małych przedsiębiorstwach, jak i dużych korporacjach, w których pracuje więcej niż 80 osób. Każdy pracodawca, który chce zorganizować taki wyjazd, może zdecydować się na usługi firmy, zajmującej się planowaniem takich eventów. Warto zapamiętać, że same ośrodki wypoczynkowe w różnych miejscach w Polsce oferują swoim klientom specjalne oferty, przeznaczone dla firm, które zazwyczaj zawierają dodatkowe atrakcje, takie jak szkolenia czy gry zespołowe, takie jak branżowe kalambury.

Jeśli dla pracodawcy i pracowników wyjazdy integracyjne są zbyt angażujące, to mogą się oni zdecydować na różne inne formy integracyjnych eventów. Równie popularnym pomysłem na zintegrowanie pracowników jednego zespołu jest zorganizowanie spotkania integracyjnego po godzinach pracy, np. w restauracji czy pubie. Takie wyjście będzie odpowiednie dla niewielkiego zespołu pracowników, którzy będą mieli okazje spokojnie porozmawiać w niewielkim gronie i lepiej się poznać. Zamiast do restauracji można zespół pracowników zaprosić na salę gimnastyczną, gdzie mogliby odbyć zajęcia sportowo-rekreacyjne. Może to być mecz siatkówki lub tenisa. Można też zaplanować wspólne wyjście do escape roomu. Niemniej atrakcyjnym pomysłem jest zorganizowanie warsztatów, na których pracownicy nauczą się np. stolarstwa albo gry na gitarze.

Integracja pracowników

Codzienne rytuały i ekstremalne integracje

Równie ważne, jak wyjścia integracyjne są codzienne, drobne rytuały w miejscu pracy, takie jak wspólna poranna kawa. Dobrym pomysłem jest też poświęcenie jednego poranka w tygodniu czy miesiącu na zjedzenie wspólnego śniadania, czy jednego popołudnia w miesiącu na firmowy obiad. Równie korzystnie na integracje pracowników wpływa celebrowanie urodzin oraz dzielenie się życzeniami przy okazji świąt Wielkanocnych albo Bożego Narodzenia. Z kolei miłośnikom ekstremalnych sportów poleca się wzięcie udziału w ekstremalnych zawodach, takich jak biegi survivalowe, czyli np. w Runmageddonie. Główną zaletą takich biegów jest to, że daje on realną możliwość na przełamanie nie tylko własnych barier, ale tych, występujących między pracownikami wyższego i niższego szczebla.