Jak zostać blogerem i zacząć zarabiać w Internecie

Tak samo w przypadku zakładania bloga, jak i każdego innego biznesu ważne jest, by stworzyć biznesplan. Nie popadajmy jednak w przesadę. Nasz biznesplan nie musi zajmować tysiąca stron, bo wystarczy zanotować główne cele i zamiary oraz to, w jakim kierunku naszym zdaniem powinien rozwijać się nasz blog. Nie da się przewidzieć wszystkiego, więc zapisywanie wszystkiego nie ma sensu.

Naszym pierwszym i najważniejszym na tym etapie zadaniem jest wymyślenie nazwy domeny dla naszego bloga. Zadbajmy o to, by nazwa była łatwa do zapamiętania. Byłoby idealnie, gdyby dodatkowo zawierała słowo kluczowe z niszy, której ma dotyczyć blog. Jeśli nie potrafimy albo po prostu nie chcemy tego robić, to zadanie założenia bloga powierzmy specjaliście. Gdy blog już powstanie, pamiętajmy o dodaniu na niego poza oryginalnymi artykułami regulaminu, informacji o plikach cookies oraz o polityce prywatności i przetwarzania danych osobowych.

Komputer i kubek kawy

Zostać blogerem i zacząć zarabiać

Nie rzucaj od razu pracy

Od pierwszego dnia założenia bloga nie będziemy zarabiać kokosów. Prawdopodobnie na początku nie będziemy w ogóle zarabiać na blogu – do tego potrzeba czasu. Od początku działalności powinniśmy uruchomić na blogu newslettera, aby zbierać adresy mailowe w celu budowania listy subskrybentów zainteresowanych artykułami i branżą, w jakiej znajduje się nasz blog. Prawidłowo prowadzony newsletter może w przyszłości pomóc nam wygenerować całkiem przyzwoite korzyści finansowe.

Zacznij pisać

Tajemnicą nie jest, że to właśnie treści są najważniejsze na blogu. Większość książek poradnikowych, na przeczytanie których mogą zdecydować się początkujący blogerzy, sugeruje, że nie jakość tekstów jest najważniejsza, a częstotliwość i regularność publikowania tekstów. Oczywiście poprawność i oryginalność tekstów jest równie ważna, jak regularność publikacji. Przy tworzeniu tekstów musimy pamiętać, że musimy wystrzegać się kopiowania tekstów, ponieważ możemy przez to otrzymać bolesną karę od Google i na długie miesiące spaść w rankingach.

Zacznij współpracować z profesjonalistami

Jeśli chcemy zarabiać na naszym blogu, to musimy sami zgłaszać się do reklamodawców oraz przyjmować proponowane przez nich produkty do recenzji. Warto również założyć konto w Google AdSense, które jest darmowe, i udostępniać pojawiające się tam reklamy na naszym blogu. Dzięki każdym kliknięciu przez czytelników naszego bloga będziemy na tym zarabiali. Nie zapomnijmy o też o budowaniu pozycji marki naszego bloga na różnych portalach społecznościowych, bo osoby, które tam poznasz czy zachęcisz do poznania, będą czytelnikami i fanami naszego bloga.

Formularz artykułu

Zostać blogerem i zacząć zarabiać