Jesienna depresja – jak skutecznie ją zwalczyć?

Deszcz, ponura aura i brak słońca często wywołują u ludzi smutek. Stają się zmęczeni, senni, brak im motywacji do wstania z łóżka i podjęcia jakiegokolwiek działania. Często są to przejściowe objawy. Jednak, gdy zaczynają coraz bardziej utrudniać Twoje życie, mogą oznaczać początki sezonowej depresji.

Czym jest jesienna depresja i jakie są jej przyczyny?

Jesienna depresja to tak zwane zaburzenia afektywne pojawiające się w sezonie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Występujące w tym okresie problemy emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne dokuczają praktycznie codzienne i z biegiem czasu stają się coraz bardziej uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu. Dodatkowo powtarzają się cyklicznie przez okres minimum dwóch lat. Narasta zmęczenie, kiepski nastrój, a zdolności intelektualne ulegają obniżeniu. Przyczyny powstawania depresji jesiennej nie są do końca znane, jednak coraz częściej upatruje się ich w niedoborze światła słonecznego docierającego do oczu. To przez jego brak struktury mózgowe zaczynają inaczej funkcjonować. Wpływa to na powstawanie i regulację neuroprzekaźników oraz hormonów potrzebnych do wielu życiowych czynności.

Częstą przyczyną sezonowej depresji jest także zaburzenie rytmów okołodobowych, nadmiar melatoniny w organizmie czy zaburzenia genetyczne. Niebagatelny wpływ ma również indywidualna podatność człowieka, która prawdopodobnie przekazywana jest dziedzicznie. Sezonowa depresja dotyka najczęściej osoby młode, między 20 a 40 rokiem życia, przy czym zdecydowanie częściej zapadają na nią kobiety. W większym stopniu dotyka mieszkańców krajów położonych bliżej bieguna niż równika.

Pokonaj sezonową depresję

Jesienna depresja to nie jednostka chorobowa, a cały zestaw objawów występujących w określonym czasie. Rzadko w tym przypadku stosuje się leki farmakologiczne, a jeśli już, to są to preparaty ziołowe na bazie dziurawca lub środki dostępne jedynie na receptę. Takie metody stanowią jednak ostateczność, warto na początku próbować ją zwalczyć domowymi sposobami.

Przede wszystkim wykorzystaj każdy promień słońca – chodź na długie spacery i odsłaniaj rolety w mieszkaniu, by wpuścić więcej światła do swojej codzienności. Udanie się na urlop do ciepłego miejsca także będzie dobrym pomysłem. W ten sposób dostarczysz sobie wzmożoną dawkę witaminy D niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie bez znaczenia jest także dieta – słodkości i fast-foody przynoszą natychmiastową poprawę samopoczucia, jednak złudną. Nadmierne spożywanie tego typu produktów skutkuje pogorszeniem koncentracji i ospałością. Postaw na nieprzetworzone produkty i pij regularnie wskazane ilości płynów. Nie zamykaj się w sobie i unikaj samotności. Spędzaj czas z przyjaciółmi, a także utrzymuj stały kontakt z osobami, na których Ci zależy. Zadbaj też o aktywność fizyczną, która pozytywnie wpływa na wydolność organizmu, przemianę materii oraz nastrój.

Jesienna chandra to przejściowy stan stagnacji, w którą wpada organizm ludzki przy niedoborze światła. Jeśli jednak objawy nasilają się do tego stopnia, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować – udaj się do psychologa lub psychiatry. Każdy człowiek ma inną osobowość i inaczej radzi sobie z zaburzeniami emocjonalnymi. Nie lekceważ swoich dolegliwości, bowiem w przyszłości mogą doprowadzić do przewlekłej depresji.