Korzyści wynikające z posiadania własnej firmy

Jako najważniejszą korzyść, która wynika z posiadania własnej firmy, zawsze podaje się brak szefa, który kontroluje naszą pracę. Jednakże przy podejmowaniu decyzji o chęci założenia własnego przedsiębiorstwa należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Jakich?

Rozpoczęcie własnej działalności wymaga wiele determinacji, samodyscypliny i stałego podnoszenia własnych kompetencji, jednakże wszystkie te działania opłacą się w dłuższej perspektywie każdemu przedsiębiorcy. Prowadząc własną firmę bardzo często bez względu na wybraną branżę możemy naszą firmę rozprzestrzenić na zagraniczne rynki i zostać liderem w swojej dziedzinie na świecie. Ale żeby tego dokonać, najpierw trzeba zdobyć stabilną pozycję na rodzimym rynku.

Tłum z chorągiewkami

Korzyści z własnej firmy

Forma działalności gospodarczej

Od tego, na jaka formę działalności się zdecydujemy zależy ile czasu będziemy musieli poświęcić na prace, ile wyłożyć pieniędzy i ile faktycznie będziemy zarabiali. Jeśli chodzi o zarobki to bez względu na to, na jaką formę działalności gospodarczej się zdecydujemy, będziemy zarabiać więcej niż przeciętny pracownik na etacie. Oczywiście to ile dokładnie więcej będzie wynosiła nasza pensja zależy zazwyczaj od branży, w której będzie nasza firma funkcjonowała. Pośród form działalności masz do wyboru:

  • jednoosobową działalność gospodarczą;spółkę cywilną;
  • spółkę jawną;
  • spółkę partnerską;
  • spółkę komandytową;
  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością;spółkę akcyjną.

Prowadząc własną firmę możesz zaoszczędzić

Od wszelkich przychodów swojej firmy musisz odliczy wszelkie zakupy na jej konto, czyli koszty, potrzebne na zakup samochodu, paliwa, komputerów i innego sprzętu, niezbędnego do prowadzenia firmy oraz co najważniejsze na wynajem miejsca, gdzie miałoby znajdować się jego biuro. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zdecydowanie się na płacenie liniowego podatku, którego wynosi zawsze 19%, bez względu na wysokość dochodów przedsiębiorcy oraz na wynajęcie wirtualnego biura. Oczywiście na wynajęcie wirtualnego adresu może sobie pozwolić wyłącznie przedsiębiorca, który nie potrzebuje fizycznego biura, bo prowadzi np. sklep internetowy, a z jakiegoś powodu nie chce zarejestrować jej pod swoim domowym adresem. Korzystając z wynajmu wirtualnego biura zyskujemy nową grupę potencjalnych klientów, ponieważ nasza firma widnieje np. pod prestiżowym warszawskim adresem.

Praca biurowa

Korzyści z własnej firmy

Posiadanie własnej działalności wiąże się niewątpliwie z uczuciem niezależności i wolności, ale też odpowiedzialności. Jedną z najważniejszych zalet posiadania własnej firmy jest to, że tylko my jesteśmy odpowiedzialni za ścieżkę naszego rozwoju zawodowego, a ponadto możemy w każdej chwili wziąć urlop i nikt nas nie zwolni. Oczywiście rzeczywistość wygląda nieco inaczej, ponieważ jako osoba, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie możemy w każdej chwili wziąć urlopu, bo będzie to miało ogromny wpływ na dochody firmy. Prawdą jest, że nikt nie może nas zwolnić z własnej firmy, co nie oznacza, że samo posiadanie firmy nie gwarantuje nam sukcesu – musimy na niego zapracować.