Pięć sposobów na detoks

Zamiast stosować męczące diety oczyszczające albo głodówki lepiej w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty, poprawiające metabolizm i tym samym wspomagające oczyszczanie organizmu z toksyn.

Najprostszym sposobem na pobudzenie naturalnej filtracji organizmu jest picie co najmniej 2-3 litrów wody dziennie. To właśnie woda filtrując nerki, usuwa wszelkie poboczne produkty przemiany materii i toksyny z naszego organizmu. Pamiętajmy, że jeśli pijemy za mało wody, to nie dość, że nie wspomagamy naturalnej filtracji organizmu, to jeszcze narażamy się na ból głowy, uczucie zmęczenia, a nawet zaparcia. Wodę z organizmu tracimy nie tylko podczas pocenia się czy oddawania moczu, ale też podczas procesów trawiennych i samego oddychania.

Pięć sposobów na detoks

Sposób na detoks

Oczyszczanie zieloną herbatą


Nie od dziś wiadomo, że zielona herbata doskonale nadaje się do oczyszczania organizmu człowieka z wszelkich zbędnych toksyn. W zależności od tego, jak taka herbata zostanie zaparzona, może albo ułatwiać zasypianie i wpłynąć pozytywnie na proces relaksowania się, albo pobudzić. Zielona herbata reguluje procesy trawienne i wspomaga metabolizm wątrobowy. Ponadto katechiny, które są w niej obecne, pozytywnie wpływają na proces spalania tłuszczów. Zielona herbata zawiera polifenole, które są odpowiedzialne za usuwanie z organizmu wolnych rodników. Inne zawarte w herbacie substancje chronią przed nowotworami i różnymi chorobami układu krążenia.

Żurawina nie tylko na problemy z pęcherzem


Świeże owoce i sok z żurawiny bogate są w substancje, wykazujące działanie antybakteryjne. Te same składniki żurawiny usuwają bakterie z dróg moczowych i pęcherza moczowego, które najczęściej powodują jego zapalenie i krwiomocz. Żurawina działa moczopędne i przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn. Posiada dużo błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit. Zawiera też substancje, które sprawnie niszczą wolne rodniki oraz zapobiegają powstawaniu nowotworów i chorobom układu krążenia.

Zioła wspomagające oczyszczanie

 

Napary z ziół to obecnie najskuteczniejsze wspomagacze, pozytywnie wpływające na detoksykację organizmu. Jeśli potrzebne nam są zioła, które działają moczopędnie, to powinniśmy spróbować naparów albo soków z brzozy, albo skrzypu polnego, który w połączeniu z pokrzywą dodatkowo pozytywnie wpływa na porost włosów. Mięta pieprzowa poprawia trawienie, a tamaryszek ma działanie przeczyszczające.

Woda z cytryną

Picie wody z dodatkiem cytryny to bardzo dobry sposób na rozpoczęcie dnia. Dozwolone są różnego rodzaju dodatki, takie jak miód, ogórek, mięta czy imbir. Szklanka wody z cytryną dostarcza zaledwie 9 kalorii i pokrywa zapotrzebowanie organizmu na witaminę C w 25%, która ludzkiemu organizmowi w „sezonie przeziębień” jest bardzo potrzebna. Ponadto woda z cytryną zawiera przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Kwas cytrynowy zawarty w soku pomaga pozbyć się kamieni nerkowych i zapobiegają tworzeniu się nowych.

Herbata z ziół

Sposób na detoks

Owocowa dieta oczyszczająca

Zastosowanie jedno- lub dwudniowej diety owocowej to najszybszy i najzdrowszy sposób na zlikwidowanie zaparć oraz oczyszczenie jelit i jednoczesne dostarczenie sobie energii, pochodzącej ze spalania naturalnych cukrów, zawartych w owocach. Dwudniowy detoks jabłkowy albo brzoskwiniowy może zdziałać cuda w organizmie osoby odchudzającej się, która uskarża się na powolny proces utraty wagi. Równie dobrym pomysłem, doskonałym na zakończenie lata, jest kilkudniowa dieta arbuzowa. Na tej diecie, w odróżnieniu od diety jabłkowej i brzoskwiniowej, poza półkilogramowym arbuzem zjadamy też inne posiłki.